31 lip 2011

Miejsce spotkania z drugim człowiekiem


FOT. M. MATUSZAK
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu znana jest z wysokiego poziomu nauczania oraz unikalnych w skali kraju praktyk zawodowych. To właśnie dzięki nim studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej w WSKSiM mają możliwość zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności zawodowych bezpośrednio od wybitnych fachowców.

Wybierając uczelnię, młodzi ludzie, ale także życzliwie pomagający im w tym wyborze rodzice, z pewnością zastanawiają się, jacy profesorowie na niej wykładają, w jaki sposób przekazują swoją wiedzę, co jest przedmiotem ich rozważań podczas zajęć. Wykładowca iczłonek Rady Naukowej WSKSiM prof. dr hab. Piotr Jaroszyński w taki sposób charakteryzuje środowisko akademickie uczelni: - Wydaje mi się, że najważniejszym wyróżnikiem WSKSiM jest pewien klimat, atmosfera, jaka łączy wszystkich, którzy pracują tutaj, a więc tych, którzy uczą, jak i tych, którzy uczą się - pracowników naukowych i administracyjnych oraz studentów. Ten klimat jest spowodowany bardzo jasną wizją celu szkoły - chodzi o pewien profil ideowy: kim ma być człowiek, który tutaj się uczy, który tutaj spędza gros swojego czasu. Słowa, które są dewizą WSKSiM: "Wiara, rozum,
 Ojczyzna", nie są puste, ale wypełnione treściami, które przynoszą ze sobą profesorowie reprezentujący różne dziedziny nauki.
Profesor dr hab. Krystyna Czuba również zwraca uwagę na wierność słowom wpisanym w herb uczelni: - "Fides" i "ratio" są wzięte z encykliki Jana Pawła II, która pokazywała człowiekowi, że nie wystarczy posiadać wiedzę, ale trzeba być ukierunkowanym na Pana Boga, żeby ta wiedza była prawdziwie ludzka, bo wtedy człowiek jest integralny. Dzięki temu człowiek wie, po co żyje i dla kogo żyje. "Patria" z kolei to właściwe rozumienie naszego miejsca na ziemi. Nieprzypadkowo bowiem Pan Bóg umieścił nas w tej rodzinie, wtym Narodzie, w tej uczelni. Tu nie ma przypadków, chcemy z tego wyciągać właściwe wnioski i tutaj, w tej uczelni, ludzie sobie w tym wzajemnie pomagają - dodaje prof. Krystyna Czuba.
Wyjątkowość WSKSiM polega na szczególnej dbałości o integralny rozwój studentów, azatem zarówno na zdobywaniu przez nich wiedzy, szlifowaniu swoich umiejętności zawodowych pod okiem wybitnych profesorów, specjalistów, jak i na formowaniu swojego człowieczeństwa.

Wykłady dla wszystkich
Warto podkreślić, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej chętnie dzieli się wiedzą swoich wykładowców, organizując liczne konferencje, sympozja naukowe nie tylko ozasięgu krajowym, ale także międzynarodowym. Najlepszym przykładem jest organizowany co roku wlistopadzie międzynarodowy kongres, w którym uczestniczą przedstawiciele kilkunastu ośrodków akademickich z całego świata. Co ważne, efekty tych naukowych spotkań są dostępne nie tylko dla środowiska naukowego, ale dzięki owocnej współpracy z zaprzyjaźnionymi mediami również dla wszystkich, którzy zechcą być jego odbiorcami. Wszystkie konferencje naukowe są nagrywane tak, aby każdy chętny za pośrednictwem strony internetowej uczelni mógł w dogodnym dla siebie czasie ich wysłuchać i polecić znajomym.
Toruńska uczelnia bardzo często korzysta z najnowocześniejszych technologii komputerowych, które wspomagają proces dydaktyczny, ale również pozwalają na wyjątkowe spotkanie internautów z wykładowcami WSKSiM. Przykładem takich spotkań są choćby wygłaszane za pośrednictwem strony internetowej wsobotnie przedpołudnia wykłady on-line. Podobnie jak w przypadku konferencji naukowych wystąpień wysłuchać można bezpośrednio w zaplanowanym terminie emisji lub później, korzystając z archiwum uczelnianej witryny www.wsksim.edu.pl. Warto wspomnieć, że dzięki temu rozwiązaniu można wysłuchać rozpraw naukowych z różnych dziedzin. Ich autorami są nie tylko nauczyciele akademiccy WSKSiM, ale również naukowcy, którzy gościli w murach tej uczelni, jak choćby: prof. Eric McLuhan (Uniwersytet wToronto, Kanada), prof. dr Enrique Alarcon (Uniwersytet w Nawarze, Hiszpania), pani Marguerite A. Peeters czy ks. prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Innym innowacyjnym sposobem na wirtualne spotkanie z uczelnią i poznanie atmosfery w niej panującej są Akademickie Spotkania z Mistrzami, które od kilku semestrów na trwałe wpisały się na listę kursów dokształcających, jakie oferuje WSKSiM. Są one adresowane do każdego, kto jest zainteresowany systematycznym zdobywaniem wiedzy za pośrednictwem internetu zkonkretnych dziedzin nauki (ostatnio odbywały się np. Spotkania z metafizyką). W ramach tej formy uczestnicy za pośrednictwem uczelnianej platformy e-learningowej mają możliwość nie tylko wysłuchania wykładów, ale również mogą po wykładzie wziąć udział w dyskusji zprelegentem, a nawet kontaktować się z innymi uczestnikami ASzM. Uczelnia już teraz zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej edycji: Spotkania z Janem Pawłem II - nauczycielem myślenia, które rozpoczną się 25 września 2011 roku.

Otwarte przez cały rok!
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przez cały rok jest otwarta dla młodych ludzi zainteresowanych podjęciem studiów w jej murach. Organizuje wiele form spotkań, które mogą pomóc uczniom szkół średnich w poznaniu atmosfery w niej panującej. Jednym z nich jest dzień wykładów otwartych, podczas którego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą w ławach auli WSKSiM wysłuchać wykładów i zapoznać się zofertą edukacyjną uczelni, a także zwiedzić cały kampus akademicki, spotkać się bezpośrednio ze studentami i wysłuchać ich opinii na temat miejsca, w którym studiują.
Inną szansą na spotkanie z nowoczesnym światem mediów stały się cyklicznie organizowane w WSKSiM, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, warsztaty dziennikarskie dla licealistów. Były one swoistą odpowiedzią na sygnały nauczycieli orazwychowawców, którzy uprzednio zwiedzili toruńską uczelnię i zgłaszali potrzebę przeprowadzenia takich zajęć. - Podjęliśmy sugestię pedagogów zatroskanych o zdolnych iambitnych uczniów - mówi rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński CSsR. - W rozmowach dzielili się swoimi osobistymi wrażeniami po odwiedzinach naszej uczelni, po spotkaniu z naszymi studentami, po zapoznaniu się z warunkami, w jakich kształci się u nas izdobywa praktyczne umiejętności dziennikarskiej profesji nasza młodzież akademicka. Jednocześnie wyrażali szczere pragnienie, aby wartościowa młodzież - takich młodych ludzi jest wielu, potrzeba im tylko dobrych mistrzów i prawdziwych wychowawców - mogła studiować w środowisku, które zapewni wszechstronny rozwój, nie tylko intelektualny, ale także osobowościowy i etyczny - dodaje o. dr Krzysztof Bieliński.
Warto wspomnieć, że podczas warsztatów dziennikarskich dla licealistów młodzi ludzie oprócz wysłuchania interesujących wykładów czy poznania warunków studiowania wWSKSiM biorą udział w zajęciach warsztatowych z pracownikami redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych. Mają wtedy możliwość zapoznania się z budową ifunkcjonowaniem profesjonalnego sprzętu audiowizualnego (kamera telewizyjna, konsoleta radiowa), a niektórzy z uczestników mogą zwiedzić profesjonalne studia telewizyjne i radiowe, w których studenci WSKSiM odbywają praktyki zawodowe.
Podobną możliwość mają zainteresowani podjęciem studiów na kierunku informatyka wWSKSiM - dla nich również organizowane są warsztaty informatyczne. To z pewnością szczególnie ważne dla młodych ludzi zainteresowanych tym kierunkiem. Podczas warsztatów również mogą uczestniczyć w ciekawych wykładach czy poznać warunki zakwaterowania, ale przede wszystkim mogą zobaczyć, jak wyposażone są profesjonalne pracownie informatyczne, w których zdobywają wiedzę studenci toruńskiej uczelni.

Wyjazdowe warsztaty dziennikarskie
WSKSiM nie tylko zachęca do odwiedzenia jej murów, ale bardzo często odpowiada na zaproszenia szkół średnich z całej Polski do przeprowadzenia wyjazdowych warsztatów dziennikarskich. Odbywają się one bezpośrednio w klasach podczas zajęć lekcyjnych. Mają formę interaktywnych ćwiczeń warsztatowych, podczas których uczniowie mogą spróbować swoich sił w zaaranżowanym studiu telewizyjnym lub radiowym. Co ważne, efekt takich ćwiczeń widzą wszyscy uczestnicy na ekranie monitora telewizyjnego. Dzięki obecności przedstawicieli WSKSiM mogą oni zdobyć podstawową wiedzę z zakresu własnej autoprezentacji i wspólnie nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem podczas publicznych wystąpień. Co więcej, mają również okazję do bezpośredniego spotkania ze studentami toruńskiej uczelni, którzy cierpliwie odpowiadają na wszystkie pytania.
Warsztaty dziennikarskie w takiej formie przeprowadzane były już w wielu miastach Polski, m.in. w Szczecinie, Ostrołęce, Łomży, Jarosławiu, Inowrocławiu, Pelplinie, Miejscu Piastowym oraz Bogatyni. Świadczy to odużym zapotrzebowaniu na takie zajęcia praktycznie we wszystkich zakątkach naszej Ojczyzny. W kilku wyjazdach brała udział prorektor WSKSiM dr Maria Laska, która tak je charakteryzuje: - Jako uczelnia jesteśmy zawsze otwarci na spotkanie z młodymi ludźmi. W miarę naszych możliwości staramy się odpowiadać na każde zaproszenie ze szkół średnich i cieszymy się, że ich nie brakuje. Same warsztaty to oczywiście duży wysiłek, który przynosi wymierne owoce. Wielu uczniów, którzy brali udział w takich zajęciach, decyduje się potem na podjęcie studiów w naszej uczelni, co jest dla nas niewątpliwie powodem do satysfakcji.
Warto wspomnieć, że choć pierwszy etap rekrutacji w WSKSiM zakończył się w połowie lipca, to wszyscy maturzyści, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór uczelni, mają szansę do 15 września złożyć dokumenty. Bliższe informacje nawww.wskism.edu.pl w zakładce: Rekrutacja 2011.


Mirosław Politowski